Ursprungligen postat av diskhanduk
Jag fyller på lite..
Askim och Hovås ligger ju båda i närheten av varandra, och båda kan passa småbarn med tanke på att det finns stränder. Askim är dock extremt långgrunt och i mina ögon en tråkig badplats, och jag skulle säga att Hovås är att rekommendera för vuxna och "de lite större". Finns lite större variation på platser att dyka i ifrån här, till exempel består den lilla viken också av en ö som man når från en bro (om man inte vill vada över), och på baksidan av det stora berget finns lite högre bryggor att hoppa ifrån. Stor varning för tång!
Utöver Smithska Udden och Näset är Fiskebäck ett alternativ i Väster.
För mig, som inte gillar hav överdrivet mycket, finns ett perfekt mellanting på Hisingen; nämligen Lillebybadet. Här finns utloppet av Norde Älv och därför är vattnet bräckt. Det vill säga, du får den härliga saltkänslan men slipper allt vad tång och sådant heter. Helt klart den badplats jag främst vill rekommendera! Längst in i viken finns sandstrand, men fortsätter man längre ut hittar man både hopptorn och klippor.
Nu har vi pratat hav, vet inte om sjöar är lika intressant? Säkerligen inte, men kan skriva lite kort ändå.
Kåsjön i Partille är rätt trevligt och hyfsat fräsch, lite värre brukar folk tycka att det är i Härlanda Tjärn och Delsjöarna, med tanke på algblomning och vad det brukar vara där. Sisjön är ett annat alternativ. Kåsjön är ett av få alternativ i den här regionen om du vill ha hopptorn (finns ett tiometers). Har vi egentligen några andra så höga?
Härlanda Tjärn har jag alltid tyckte vara skumt att bada i. Blir lite slemmig typ. Men delsjöarna har väldigt bra och rent vatten, dock brukar det vara rätt kallt.