För att tillföra något vettigt i tråden så finns det ett väldigt smidigt sätt att använda sig av kontantkort här i OZ, jag använder just nu Vodafone och betalar 30 dollar i månaden (man fyller på kontantkortet i butik/online precis som i Sverige, så det är inget abonnemang).
På dessa 30 dollar ingår en pott att ringa för på typ 130 dollar eller något liknande, kan vara mer, fri sms och fri surf. Var hur som helst en jävligt bra deal och finns säkert liknande hos alla operatörer.
Det jag stör mig på är att min Iphone var låst av nån jävla anledning trots att den är köpt kontant så jag kunde inte använda den här, använder mig därför av en gammal skitmobil men det funkar det med antar jag. Lycka till!