2012-04-07, 13:21
Sunrise01
Ursprungligen postat av magkatarren
Det där såg riktigt fint ut. Blev sugen på att åka dit och utforska Bosniens natur, som är lite underskattad i jämförelse med övriga Europa. Synd att turismen är så svag. Kroatiska badstränder lockar mer folk än vad naturreservat gör.


På en bild har jag för mig att jag såg en japansk/koreansk familj som har hittat till Bosnien.

Självklart lockar badstränder mer folk än vacker natur.
Jag själv har hängt mycket vid kroatiska kusten när jag var yngre. Rovinj, Opatija, Makarska, Umag you name it jag har varit överallt.
Det som jag alltid ogillat med Kroatien är deras steniga stränder som man bryter benet på föredrar helst sandstrand.
Nuförtiden vill jag ha det lite lugnare och inte massa skrik runt omkrig mig så nu letar jag mig upp i bergen helst med en mountain bike eller cross motorcykel och hittar en fin restaurang.
Vi brukar vara ett gäng på ett par stycken och käkar kungligt för 5-600 sek.
Sen tar men en dopp i en sån där vattenfall och beundrar naturen.
I det här hotellet har jag hängt många gånger förra sommaren.
http://pahuljica.com/en/

Ingenting märkvärdigt men trevlig personal god mat och gott öl samt vacker natur och det slår det mesta dvs om man inte är en finnig tonåring som måste hela tiden höra disco musik i bakgrunden..