2012-04-09, 19:46
_420_
Ursprungligen postat av Tratex
Vancouver är en stad som lockar mig som är med på min lista över städer att besöka.

Hur är stämningen i staden generellt sett? Känns det som en trygg stad, vad för områden bör man hålla sig borta ifrån?

Vad finns det för "måsten" för en turist att se i staden?

Hur fungerar kollektivtrafiken, är det lätt att ta sig runt kollektivt i staden?


Alla områden är i princip säkra. East är rätt nedgånget med mycket crackheads och andra pundare. Inget område att vistas i på natten om man vill vara helt safe. Men jag har traskat igenom där många gånger på fyllan utan problem. Surrey (förort) är ett tungt gangsterområde. Sker mycket skjutningar där men ptja det tillhör liksom inte stan och ligger rätt långt bort dit så du kommer nog inte vara där.

Stan är väldigt säker för att vara nord amerikansk. Staden är trygg och folk är väldigt trevliga. Men det finns rätt mkt knäppgökar, men dom är inte farliga.

Kollektivtrafiken är bra, det finns Skytrain (tunnelbana typ) och en massa busslinjer överallt. Färjan över till North Van tar bara 15 minuter också.

Jag tycker väl egentligne inte det finns några måsten i staden för turister. Det är egentligen inte turiststad. Fantastisk att bo i, men inte att besöka kanske. Du hittar desto mer utanför. Grouse Mountain tex, otroligt vacker utsikt året om. Whistler 2 timmar bort och många vandringsleder överalllt.