2012-04-25, 11:31
rhaos
Hah, nu så här exact ett år efter så snubblade jag över den här tråden igen.

Klart det är stor skillnad på 30k innan och efter skatt, men jag menar att det inte direkt hade varit några problem för mig att leva på 20k (efter skatt) vilket är en rätt risig lön som utlänning. Dvs, det är billigt att leva i Prag. Jag har bott här i 3 år.

Och du har absolut rätt i att hyran är den största kostnad man har här, och som det verkar så hamnar man på en hyra på 5000-10 000 även om man delar lägenhet/hyr ett rum. Men jag tycker att det är trevligt att bo med andra så mig funkar det ypperligt för.

Angående ettorna så visst, det är inte super vanligt att man hittar så pass billiga, men en polare bodde i en 1+kk (+loft) som var jävligt fräsch (ända tills grannarna borrade sönder hans vägg) precis vid jzp för 8 eller 9 i månaden inkl allt utom internet (+ ~600kc)
Samt att jag har en polare som har en etta i zizkov för 9000 nu, vid matrix ungefär. Den har jag dock inte sett, och den är inte heller möblerad. expats.cz har (trots att det oftast är utlännings ockerpriser) rätt bra lägenheter ute ibland.
(expats.cz är ett utlänningsportal, typ passagen fast gällade Prag med tillhörade privatannonser osv)
sen så är sreality.cz och en som jag för stunden inte kommer ihåg också bra, men min polare hade lite problem att hyra via dessa siter som utlänning, plus att dom flesta vill ha commission (vansinne)


Ursprungligen postat av ScabbedSaint
Nu vet inte jag hur länge du har bott i Prag men det är en stor skillnad på om du har 30 efter skatt eller 30 före skatt.

Oftast ligger ingångslönen mellan 27-30 i Prag för ett vanligt customer service jobb som utlänning, tjecker har automatiskt lägre lön men du blir bara anställd om de inte hittar nån tjeck med samma språk, vilket är väldigt dåligt med tanke på att när jag flytta hit för 5 år sen så var 27 en jävligt bra lön.

Priserna har sedan dess skenat iväg medans lönerna har legat stilla tills krisen slog till för 2 år sen och en massa företag gjorde sig av med sina "dyra utlänningar" och anställde lokala tjecker med språk kunskaper för nästan halva lönen.
Efter krisen så har också en hel del folk också blivit "sparkade" för att veckan senare blir erbjudna samma jobb men för en lägre lön.
Och detta samtidigt som priserna stiger som sagt.

Var du har hittat 1or med allt inklusive för 10k skulle jag vilja veta, om du nu inte snackar om nerkörda rum med kök som oftast kallas 1or här i Prag.
10 brukar vara grunden utan tillbehör som brukar landa på 2k.
Oftast är det billigast att hyra större lägenhet då efterfrågan på små är högre och priset är satt därefter också, sen ska ju cizinec faktorn räknas in också (cizinec = utlänning på Tjeckiska) som automatiskt höjer hyran med 10-20% som du själv också skriver.

Största kostanden i Prag är just hyra plus alla tillbehör
Själv bodde jag i en nyrenoverad 1a med kokvrå i Andel och hade en hyra på 9k inkl när jag flyttade in 2006. Det var billigt då med tanke på lönesättningen.
Efter det steg hyran varje år och lönen stod stilla tills jag fick nog och flytta ut i Augusti förra året när hyran låg på 12k.
Bor idag tillsammans med 2 polare i en nyrenoverad 4a mitt i Zizkov och har en hyra på 7k inkl allt.