Ursprungligen postat av Navelvarelse
Hemligheten med en bra utlandsresa är att faktiskt ta kontakt med lokalinvånare! Försök se bortom allt det turistiga/kommersiella som genomsyrar allt idag.
Det är då en resa faktiskt kan vara någolunda "upplysande" och ge en lite andra synsätt på saker och ting. Prova på det nästa gång hörni!
(Protip: Åk inte på charter-resor eller till ställen där det bara finns turister, planera en egen resa istället!)
Går inte att uttrycka det mycket bättre än såhär. Jag förstår om man åker på en charterresa med familjen men annars så måste man vara fullständigt jävla dum i huvudet om man tar en. Det är en del av grejen med att resa att lista ut saker och att klara sig själv utan att köras runt som en samling boskap direkt från flyget till hotellet och sedan runt i en turistbuss.