Ursprungligen postat av bjornebarn
Ah, nu såg jag din tidigare kommentar. Men helvete, varför renoverar de där för? Hoppas bara de inte förstör stället som badaling -_- Jag som tänkte resa dit inom en relativt snar framtid igen... Vilket ställe rekomenderar du då om man vill ha något så likt Simatai som möjligt?
Det låter som du (liksom jag) värdesätter att man INTE renoverar muren, och min favorit är Jiankou 箭扣. Dock inget för TS som har barn. Man kan ibland höra att Jiankou är den farligaste sektionen av hela muren och det kan möjligen stämma. Här är muren helt orörd och på flera ställen har den rasat ner för branterna så att det minst sagt är farligt att passera. Jiankou är även mer eller mindre helt o-exploaterad och man får gå en ganska lång promenad genom skogen upp för berget innan man kommer fram.
Det går även att gå en "hiking" (likt den tidigare klassikern från Jinshanling till Simatai) mellan Jiankou och betydligt mer kända Mutianyu.
Mvh