2012-06-29, 11:45
Ursprungligen postat av ceki
3. Maten- Billigt och gott? har för mig att mat ska vara billigt i turkiet, men hur är kvallitén?
5. Ullared i Turkiet?


Kom hem från Alanya i lördags, nu hade vi all incl. på hotellet, men att maten skulle vara billig, nej det tycker jag inte.

Kan utanför jobbet köpa en stor kebabrulle för 45:-, i Turkiet kostade den 15 TL = 60 riksdaler.
och är då i storleken som en MCdonk wrap, dvs tämligen mikroskopisk för en normal svensk.

Men gott är det iaf...

Men det är inte billigt i Turkiet längre, växla inte till Euro vad du än gör, då blir du lurad, kör bara med landets valuta alltså turkiska lira

Köpte kallingar och strumpor från gatustånden, samma bra eller dåliga kvalitet på det i butikerna, dock betydligt billigare, men det är som sagt jävligt mycket krims krams med.

Bered dig på att det kommer att vara sjukt varmt i juli, hade 42 grader när vi landa den 16:e juni, höll fan på att smälla av, dag 3 så var vi på 51 grader, var ett gäng som låg i sola i ca 2.5 timme som fick hämtas akut den dagen och dem såg jag œ gänget av, på flyget hem, resten fick nog ligga kvar ett par dagar till, det är alltså galet varmt därnere.