Ursprungligen postat av Urandir
Den märks definitivt av i Beijing, mycket lärare som inga vill jobba längre, ändrade arbetsplatser m.m. Men allting går fortfarande att lösa med rätt kontakter, var på en fin middag i förrgår med distriktets polischefer och min chef, de är bra vänner så det mesta brukar ordna sig för mig rätt så lätt. Hade tur och gled in på ett bananskal om man säger så..
Okey intressant, dock ganska dumt att strypa tillförseln av lärare sådär när det finns en sådan stor efterfråga från det kinesiska utbildningssystemet men visst inget land vill ha utlänningar som kommer på fel visa o.s.v. För dig kanske löste sig men jag tror många inte sitter i samma position som dig som redan fått ett kontaktnät och spenderat många år där.
Personligen skulle jag inte våga fara till speciellt Beijing och jobba på fel visum då dem även har blivit hårdare på att längre utvisningar. Skulle suga att bli utvisad en längre tid från Kina.
Hörde om en kompis som gjorde ett internship på fel visum och blev utvisad 3 månader men med några samtal så blev det bara 3 veckor tack vare kontakter som företaget han gjorde sitt internship på hade.