2012-07-24, 00:42
leenie
Ursprungligen postat av Sharpshooter
Som de flesta som varit i Australien vet är det Australiensiska godies inte riktigt i klass med det svenska (tänker främst på lösgodis). Jag fick dock akut lösgodisabstinens i helgen och packade därför in fästmön i bilen och körde de 45 minuter som krävs för att ta mig in till Surfer's Paradise och det svenska mekkat "Swedish Goodies" som säljer lösgodis, djungelvrål, dillchips och annat man ibland bara måste ha för att leva.

$25 dollar fattigare var jag en lycklig man och kunde faktiskt hålla mig från att äta upp allt lösgodis till dagen efter(!), jag gjorde ett tappert försökt att få ner allt under biobesök (Batman) senare under kvällen men det gick helt enkelt inte, börjar jag bli vek månne?

Kan dock rekommendera "Swedish Goodies" för er på Gold Coast med godissug, liten butik men klart värt ett besök när abstinensen och eventuell hemlängtan slår till.

http://imageshack.us/photo/my-images/193/img0688vw.jpg/
swedishgoodies.com.au



Swedish Goodies skickar aven till ovriga Australien har jag for mig, plus att de alltid saljer pa Kafe Svea som ar en gang i manaden i Brisbane pa danska klubben. Bade Kafe Svea och Swedish Goodies finns pa facebook. Kan ocksa rekommendera dem!