2012-09-25, 10:29
Ursprungligen postat av pandahaha
Tackar för svaret!
Just nu är jag sugen på att åka till alperna i kanske 2 månader och sen dra ut i världen till något ställe i ungefär 1 månad eller mer om pengarna räcker. Sjukt sugen på USA men där verkar man vara barn innan 21 och tyvärr är jag bara 20.
Australien och Nya Zeeland verkan fräckt men det lär ju kosta en hel del, så kanske blir Asien då en månad.


Du kan utan problem åka till USA när du är 20, men du kan inte köpa alkohol. Har vänner som åkte dit själva när de var 18. Men som sagt, ingen alkohol.
Nya Zeeland verkar riktigt häftigt och ligger högt på min ''to do'' lista. Dock som du säger lär det kosta en del, bla för att landet är dyrt, men även för att åtminstone jag skulle vilja testa rätt många extremsporter som kostar en hel del. Flygbiljetten är dyr också.
Om du ska åka till asien i en månad skulle jag helt klart rekommendera Kambodja för dig! Ett underbart billigt land (jag hängde en del på en klubb som sålde öl för 20 cent exempelvis!) med väldigt mycket historia och trevligaste befolkningen i hela sydostasien. Jag var där i ca tre veckor i vintras men skulle väldigt gärna stannat längre om tidsplanen hade hållit.
Vill du veta något mer specifikt om Kambodja så ska jag försöka besvara dina frågor bäst jag kan