2012-09-27, 00:10
Ursprungligen postat av Matsism
Vaccin är vidskepelse och kan vara skadligt. Jag vägrar.




För den som tycker att det verkar funka : vissa felval är omöjliga att göra som barn , och praktiskt taget inga föräldrar lyckas göra det felvalet åt sina barn. Det betyder att t.ex. mer än 99% procent av alla vuxna idag är vaccinerade mot difteri ( "stryparsjukan") och polio. Dom som var föräldrar på femtiotalet behövde knappast motiveras : mer än 3000 fick varierande grader av polioförlamning ( inklusive dom som hamnade i järnlunga för resten av sitt liv ) i Sverige bara år 1953. Året innan fick 58000 människor polio i USA , och mer än tretusen dog. Difteri har också en hyfsad dödlighet , och det har skett ett par dödsfall här på åttiotalet.

Sjukdomar som kan dö av , som man kan passa på att tänka igenom :

* Difteri
* Tyfoidfeber
"Utan behandling är dödligheten ganska hög och patienten kan avlida av till exemplel blödning, tarmbristning med bukhinneinflammation med mera. " (Smittskyddsinstitutet)
* Falciparum malaria - ett dödsfall i Malmö ( gick in på vårdcentralen , dog tre dagar senare på IVA ) förra året. Stor risk endast i nordöstra Indien.
* Rabies - 100 % dödlighet , och högst antal fall i världen från Indien : två döda i timmen. En brittisk turist dog för något år sen efter hemkomsten från Indien.
* Dengue ("breakbone fever" ) - få dör av det , men en del verkar önska det till slut.


(Polio har just blivit utrotat efter stora vaccineringskampanjer i Indien - sista fallet januari 2011)