2012-10-15, 09:13
Ursprungligen postat av Furbo-man
Om vi bortser från katastrofländer där det jämt är krig, t.ex. Somalia (alla sådana länder gör för övrigt tråden sjukt ointressant då alla nämner samma hela tiden, sen är det väl självklart att man inte vill åka någonstans där det är kaoskrig) så känns exempelvis ett land som Kazakstan jävligt ohett. Landet är riktigt stort men man hör aldrig någonting om det, man vet ingen kändis därifrån, tråkig natur (?) etc. Väldigt anonymt vilket gör att det känns helt ointressant för mig.


:o

Av alla världens länder du kan välja mellan så väljer du Kazakstan som det du inte vill åka till. Världens nionde största land som på grund av sin placering mellan två världsdelar, olika kulturgeografiska zoner och olika biogeografiska zoner är ett av de mest diversa länderna i världen när det kommer till kultur och natur. "Tråkig natur" var nog dagens roligaste kommentar. Det går svindyra naturresor till just Kazakstan från en drös västländer.

Men det är klart om ett viktigt kriterium för dig är att det ska ha kommit någon kändis från landet så är det möjligen rimligt. Jösses!