Ursprungligen postat av randomman
1: På de stora tågstationerna i Indien, t ex i Mumbai ... står det information på engelska där, eller är det bara en massa hinduiska/konstiga språk?
2: Hur är det med internet i Indien? Finns det gratis Wifi på t ex restauranger, finns det internetkaféer, o s v?
3: Pallar någon förklara skillnaderna på de olika klasserna i tågen, här?
http://www.cleartrip.com/trains Logiskt så borde ju längst upp vara = bäst, men "First class" är ju på tredje nedifrån ... så wtf?
4: Kan man använda svenska VISA-kort i Indien, eller måste man växla ut tusentals rupier på Arlanda innan man tar sig till Indien?
5: Vilken stad på Indiens västkust, söder om Mumbai, har högst "(stränder+utbud [boende, restauranger osv]) / pris"-kvot? Alltså bäst sol/bad/boende/mat i kombination med billigast pris?
6: Vågar man som nybörjare i Indien enbart boka dit-biljett, och sedan boka en biljett hem när man känner för att åka hem, eller är det för riskabelt?
1) Du hittar skyltar på engelska på väldigt många ställen i Indien, tror det finns även på tågstationerna, iaf de jag sett.
2) Internetcaféer finns det drösvis av, wi-fi finns på vissa restauranger men förmodligen får du betala lite för det (om det inte är lyxställen).
3) Det finns andra som gör bättre.
4) Du kan absolut ha med dig VISA-kortet. Det finns gott om uttagsautomater så du behöver inte växla. Man får eg inte föra rupies över gränsen men det brukar gå fint om man har en liten grundplåt med. =)
5) Hela Goas kust och ner i Kerala. Välj fritt. =)
6) Inte riskabelt alls! Så gjorde vi första resan ner, en flygbiljett till Bombay och ett helt äventyr och mitt nya favoritställe på jorden framför mig. =)