Ursprungligen postat av swedroy
Gjorde ungerfär samma resa som dig, men i mitten av 80-talet. Inte upp till Kalinga, men det var shit häftigt uppe i bergen i norr. Fast på den tiden, hade dom inte sett en viting över huvet taget i vissa små byar, så barnen och kvinnorna gömde sig i hyddorna eller i små bergs hållor när vi kom.
Vi var 2 blonda "youngsters" som drog runt och kollade in olika kulturer i asien.
Vi var även i bergen uppe på Mindoro, och letade kannibaler som skulle finnas där. Men om dom som vi hittade var kannibaler eller inte vet i tusan, men vi vart då inte uppätna

Vi drog även runt i Thailand/Laos/Vietnam och Burma året efter Filippinerna.
Då var det bara att "smuggla" sig över gränserna genom natten eller simma över floder in i dessa länder som gällde. Som vit var man inte välkommen alls, man vart avisad vid gränskonrtollerna.
Hade jag varit yngre, hade jag gjort om dessa resor idag, för det var en upplevelse som man aldrig har glömt. Fast när jag fann Siargao -03 var det likadant, shit häftigt, så till den milda grad, att jag bosatte mig där, och gift mig lokalt. Siargao är än idag ett pardis, även om du inte surfar, bara softa runt och bada/dyka. Så alla ni unga Backpackers, ta tid på er, och upplev det riktiga Filippinerna.
Inte Boracay, Manila, Cebu, AC mm utan ge er iväg ut i provinserna, och upplev Filippinerna.
Haha det låter som en galen resa du sent kommer att glömma

. Siargo är som sagt en av de häftigaste öarna jag var på oavsett om man gillar surfing eller ej. Väldigt få turister söker sig dit och en hel del söta flickor ifrån lokalbefolkningen!
När jag kom dit så hade precis en el-ledning på havsbotten kluvits itu av en båt eller något, så det var ingen el alls förutom på 2-3 ställen som hade generatorer. Det var häftigt på kvällarna och nätterna när man fick använda stjärnorna som ljus för att hitta hem på stigarna efter en blöt kväll på nine bar.
Sen var det perfekt att hyra moped där och själv köra runt till olika stränder och utforska, fanns mycket att göra där.
Bor den engelska/australiensiska hippien kvar i det flummiga huset som hyr ut surfbrädor?
Kannibaljakt i Mindoro lät wicked

Vad tyckte du om Mindoro?
Boracay har ju en otroligt fin strand och helt okej dykning på vissa ställen, men tyvärr så blir den genuina filipino känslan förstörd när dom bygger upp ett mini paris hjul, och alla fancy butiker dom har slagit upp där. Jag var där under lågsäsongen och då var det galet mycket folk i mina ögon, så kan tänka mig vilken anstormning det blir under det kinesiska nyåret där.