2012-11-15, 22:28
Ebbing
Ursprungligen postat av hestsnel
Hur mycket kostar det mellan tummen och pekfingret att bo på Filippinerna en månad? Då menar jag att man håller till runt Honda bay, El Nido, Banaue och bor enklare med två kompisar. Käkar rätt enkelt också, krökar nån gång då och då. Man chillar mycket längs de förstnämnda antar jag och i Banaue hade det varit fräckt att se lite mer local! Då tänkte jag inte räkna med transportkostnader (endast flyg mellan dessa destinationer antar jag?), men ni får gärna råda mig kring pris med!


Det beror ju självklart hur mycket ni spenderar men om ni lever lite extra gott utan att överdriva lyxandet så skulle jag tippa på 10-15 k i fickpengar. Men man kan ju också leva för 5 k och bara äta gatumaten som tanterna lagar och som kostar dig 35 Peso inte speciellt aptitligt dock!!

Flyg är såpass billigt i Filippinerna och eftersom ni bara har en månad hade jag inte rest på något annat sätt mellan destinationerna. http://www.cebupacificair.com är det bästa inrikes bolaget i min mening. Smidiga och relativt billiga.

Ska ni upp till Banaue så hade jag tagit en tur förbi Angeles City bara för att se galenskapen, sjukaste ställe jag sett i prostitutionsväg, hörde ifrån någon lokal engelsk snubbe att varje tid på dygnet står det 12 tusen tjejer längst gatorna. När man ska gå och käka middag kommer tjejer fram och drar i en och säger kommentarer i stil med "Mister I suck you for free, please take me with u to your room". Men det är även ett skabbigt ställe med en massa feta västerlänningar i 60+ åldern som glider runt med 18 åriga tajta filippinskor. Men helt klart en upplevelse, på gott och ont

Mvh