2013-01-09, 03:47
Ursprungligen postat av Dizazani


Tack Charlie.
Jag har svarat på ditt mail innan jag såg att du hade svarat här. Men du som har bott där, vad betalar man för ett rum i delad lägenhet? Tycker det är jätte dyrt det skolan säger att man betalar 2500-4000 för ett rum i delad lägenhet
På Egyptiska konulatet träffade jag en kvinna som oxkså studerat på en skola, hon berättade att de fick sin lägenhet egenom att de hade en del egyptiskavänner där nere redan och manne som förmedlade lägenheten satt vid gatan. Det hela lät minst sagt skumt. Har jag tur kanske min killes bror kan hjälpa mig med att ordna lägenhet men känner inte att jag vill hänga upp mig på andra då jag vet att de har sjukt mycket själva att göra och ta i tu med även om de mer än gärna vill hjälpa vill jag försöka att ha mitt eget liv också.
Tack för tipsen ska absolut kolla upp detta på plats...


Helt rätt, de är förbannat dyra. Dock ingår städning och 24/7 security och de har bra koll dessutom, vilket många byggnader påstår sig ha med inte lever upp till.

Det är lätt att få tag i en billig lgh i Kairo, men de är oftast större lägenheter och det är svårt att hitta en bra studio eller one bed. Det är dessutom en väldigt stor mängd förjävliga hyresvärdar man kan råka ut för. Haft kompisar som haft enorma problem. Men vissa utan några alls. Det är tyvärr lite av en gamble och det är svårt att råda dig till det, speciellt om du ska behöva gå igenom det själv. Om du vill kan du kolla t.ex Dubizzle.com (välj bara Kairo som din stad) och kolla runt på lgh som finns just nu. Jag vet inte hur mycket där finns (det finns mer om UAE och de länderna men ja) men det kanske finns nått så du får en idé om vad som finns och vad det kostar. Du kanske t.o.m hittar ett rum någonstans som passar.

Sen måste jag passa på att dela med mig av det bästa med Kairo. I give to you; http://www.otlob.com/
De har nästan ALLA restauranger i hela Kairo som levererar hem till din dörr (McDonalds levererar dygnet runt, just saying hehe. Superb om du vart ute och tagit en drink o blivit lite hungrig, bara att ringa dem i taxin så är de framme med maten samtidigt som du kommit hem )