2013-02-08, 22:46
Ådärkomdenja
Ursprungligen postat av makati79
Jo, som jag skrev. Det finns billiga malls och/eller marknader lite här och var. Greenhills är ett skönt sådant ställe jag besökt några gånger. Kopior av allt och fina priser. Divisoria och Market Market är två andra.

Billigt boende, men ändå bra område? Alltså, vill du bo i centrala Manila eller ute på vischan? I Makati finns ett Red Light District (Burgos) där du kan bo rätt för typ 15.000-20.000 pesos/mån, d.v.s. 3000 SEK. OM du är ok att ha en massa ladyboys och Viagraförsäljare som grannar. Läget är faktiskt bra och det finns ett par sköna "normala" häng (Heckle and Jeckle samt Handle Bar), men jag vet inte hur känslig du är med det tidigare nämnda.

Hahahaha... så precis uttryckt. Man är konstant attackerad av dessa, tills den dag dom lärt 'känna' dig, och du viftat bort dom under en vecka eller så.