2013-02-14, 19:53
jetblack666
Ursprungligen postat av iron11
Vägrånare vet jag inte så mycket om, men ingenting jag direkt blivit varnad för. Men idioter finns väl överallt...

Bor i öst-finnmark, har ännu inte hunnit med att besöka de delarna du tänkt besöka, men kan tänka mig att det inte är så mkt annorlunda där än vad det är här. Känns som jag åkte genom större delarna av nordnorge när jag flyttade hit (kom då från Lofoten), kunde tyvärr inte ta närmsta vägen genom Finland då jag hade två katter med som inte hade de vaccin som krävdes.

En GPS är ju aldrig en nackdel, särskilt inte om man ska in i tätorter och köra.
Jag brukar dock kolla upp vägar och vart de går innan jag ger mig iväg, och då har man inte så väldigt stort behov för GPS. Använder den då mest för att se hur långt man har kvar då norrmännen inte är särskilt duktiga på att sätta ut avståndsskyltar.

Angående visa-kort så kan de vara kinkiga med det i automaterna, inne i butikerna/mackarna brukar det däremot gå fint.
Försökte tanka med ett norskt visa-kort mitt i natten i norra Finland för inte alltför länge sedan. De två första mackarna jag provade tog inte utländska kort, sen hittade jag tillslut en tredje mack i det samhället där det fungerade. Så varierar nog en hel del det där.

Återigen, tack för svar!

Hur är det med svenska kronor i det området? I norra Finland (mest längs med gränsen då går det ju fortfarande bra med svensk valuta så länge det inte är mynt. Fungerar det eller är det smartast att växla till norsk valuta då eftersom VISA-kortet inte är att lita på i alla lägen?