2013-03-05, 05:00
Ursprungligen postat av BroderQuetzalcoatl
Har läst om enorma strider om dels ena sidan som vill kommersialisera södra Goa, och andra sidan som har arrangerat mass protester och liknande om att behålla det som det är. Jag ber för att det kommer att förbli sista fronten!!!!

Indien är enormt stort och har massor att ge. Varför slösar just du bort tiden i Indien just i Goa?

Goa kommer att få en ny enorm internationell flygplats i Mopa i norra Goa bara inom några få år. Den nuvarande flygplatsen i Dabolim har liten kapacitet och klarar bara av att ta emot små inrikesflygplan. Nya flygplatsen kommer även att klara av stora plan som Airbus A380 och Boeing 747. Inom kort är det Visa on Arrival som gäller i Goa. Antalet turister i Goa kommer att mångfaldigas.

Tänk på att nästan alla turister i Goa kommer från fyra städer i Indien; Mumbai, Delhi, Hyderabad och Bengaluru. Av de utlänningar som besöker Goa är nästan alla från Ryssland.