Ursprungligen postat av SilentVictory
Det låter som din rädsla grundar sig att du inte själv har kontrollen. Piloterna vill ju också hem till sina fruar och barn lika mycket som du vill.
Backup-system finns det alltid 2 eller 3 av, och det gäller allt från instrument till bränslepumpar.
Har du kollat på air crash investigation osv? Där försöker dom ju tutta i folk att fel typ av skruv orsakar en dödsolycka. Men det stämmer ju inte riktigt. Ska till flera följdfel för att någonting ska hända, och det är oerhört sällsynt att sådana fel sker högt upp i luften som gör att planet inte går att landa.
Sprickbildningar är ju inget som förkommer över en dag, därav flera olika typer av kontroller av flygplanet. Finns en bra film på youtube om en 747 som går igenom en D-check.
http://www.youtube.com/watch?v=x_yHtfGH0nI
Där ser du att allt gås igenom.
Kan verkligen rekommendera att skaffa ett PPL, om du har tid och pengar!
Annars finns ju både segelflyg och ultralätt.
Jag tror PPL kan hjäpla mig att övervinna min rädsla.
Jag skrattar åt min egna rädsla men det gör den inte mindre hemsk. och jag har alltid fruktansvärd ångest före och under flygningar. Något som hindra min livskvalitet vesäntligt.