Ska du bara till kuala lumpur? Isåfall är det inte så mycket sand att tala om!

Coolaste grejen attbesöka är helt klart Petronas twin towers. Typ häftigaste byggnaden jag sett. Kolla på Entrapment (film) innan ni åker så blir det ännu coolare när du väl kommer dit
Ang. Vaccination så borde ni ta Twinrix som är skydd mot både Hepatit A och B. A smittar via mat och B via blod,ifall man råkar utför nånolycka är det bra att ha. Dessutom räcker vaccinets 30 år så se det som en investering!
Hur tänkte ni bo? Ett av bästa hostlen jag bott på är Reggae mansion i KL som ligger bra i China Town, näraskytrain och den största marknaden. Rummen är stora och man får mycket eget space vid sin säng och de har en mycket schysst roof top bar med fin utsikt över stan.
Tänk på att de är muslimer. Så om det är tjejer med i sällskapet så är det bra att försöka ha inte alltför små kläder på sig, då folk (män) har en tendens att glo ihjäl sig när dom får se lite hud då kvinnorna där är täckta från topp till tå. Men det betyder också att maten är supergod! Många bra restauranger med mat från Mellanöstern.