Att alla människor inte är hyvens är jag såklart på det klara med. Jag funderar över att ta med mig någon typ utav självförsvarsvapen. Min första tanke var kniv, men då jag inte vill råka i trubbel med lagen känns det dumt. Funderar istället på en hammare. Men det är klart, jag kanske ska stanna i trygga Mälardalen resten av livet. Där slipper jag utsätta mig för onödiga risker.
Med det sagt vill jag såklart inte hamna i bråk och känner mig ganska säker på mitt goda omdöme.
Kniv är helt uteslutet, hammare kan skapa problem (vilken turist har en hammare med sig?) och hammaren är inte mycket, där finns gott om pistoler, revolvrar och till och med automatvapen.
Om du skall stanna i Mälardalen resten av livet avgör du ju helt själv, jag påtalade bara riskerna med din eventuella liftarresa.
Som sagts tidigare så har inte dessa länder någon liftarkultur heller, så du får nog räkna med att ibland betraktas som en suspekt person.