Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Jag tror det är många som blir besvikna.
Har en släkting som varit & byggt brunnar & installerat pumpanläggningar osv. När dom var klara så utbildades ett gäng lokala snubbar i några enkla underhållssysslor, i princip att smörja på ett par ställen & att rensa bort skräp.
Efter ett år återkom dom för att kolla & i merparten av fallen hade man gett fan i underhållet så anläggningarna funkade inte längre.
Han ledsnade & installerar nu värmepumpar i Svenska villor istället.

Tror inte det är så enkelt. Svenskarna kan vara utan sina brunnar, vi har det för bra här. Sverige har aldrig varit i krig och folket är riktigt bortskämda med sina I-lands problem. Hade svenskarna fått uppleva hur det är att vara utan pengar och mat hade dom nog hängt sig själva. Min poäng är att även dom utsatta här i Sverige har det bra i jämförelse med afrika och andra världsdelar.