Ursprungligen postat av Denez20
Tack för infon Rocko, väldigt skönt att läsa. Jag och min dotter var nära både rån och slagsmål sist vi var dit, både på Flygplatsen och på centralstationen.
Transylvanien var Ungerskt fram till 1918 då det blev Rumänskt, sedan var det Ungerskt igen några år på 30 talet för att tas över av Rumänien på nytt. Men den gamla gränsen går precis utanför Branslottet. Brasso tex är det Ungerska namnet på Brasov, man ser skyltarna överallt sedan gammalt. I själva Erdely/Translylvania så är det ofta dubbla namn på byar, städer osv. Kanske detta förklarar de dåliga vägarna i bergen.
Jag älskar Transylvanien och trivs väldigt bra där. Även Zigenarbyarna är trevliga och charmiga.
Även Rumänska folket har jag stor respekt för och gillar deras latinska språk och vanor. De har även väldigt duktiga läkare och tandläkare till bra priser. De tar verkligen hand om dig.
De verkliga känslan av ett tidens vingslag upplevde jag i Sighisoara/ Segesvar där jag bara myste i flera dagar och gick omkring i lugnet där. Värt ett besök för alla!
Tack för en väldigt bra och väl genomarbetad sida Rocko!
Sighisoara är faktiskt en tysk stad. Staden grundades någon gång på medeltiden av tyska invandrare.
Det tyska inflytandet är stort i Transsylvanien. Det är oxå tack vare tyskar som Transsylvanien är fint.
Dessvärre har de flesta etniska tyskar utvandrat strax efter det att diktaturen föll.
Rumäniens etniska tyskar var flitiga människor och har gjort goda saker för Rumänien.
Idag förfaller alla de gamla tyska byarna i Transsylvanien. Oerhört synd.