2013-05-10, 15:58
Roy666
Ursprungligen postat av Jonipoon
Vad grundar du dessa påståenden på? Statistik?

Jag måste faktiskt tillägga att kineser visst bryr sig om längd. Uttrycket "gaofushuai" (lång, rik och snygg) för killar har ju knappast uppstått av en slump. Kineser som är ovanligt långa, dvs över 190 cm för killar samt 1,80 för tjejer, är så otroligt stolta över det och går runt och tycker de är skitfräcka. Och folk ser upp till dem (i dubbel bemärkelse).

Jag har sett flera tjugotals jobbannonser utanför butiker där man eftersöker personal som är minst 165 lång osv. Så det är inte alls lätt att vara kort, inte ens i Kina. Genom att säga att "men alla kineserna är ju korta, de har inga komplex alls" så gör man verkligen ett oupplyst påstående.

Sedan finns det naturligtvis undantag. T.ex. så hörde jag för ett par år sedan att det blivit "trendigt" bland unga tjejer att skaffa sig en kille som var lite kortare än de själva, och när man som utlänning hör detta så börjar man genast lägga märke till det på stan, och helt plötsligt tror man att alla gör så bara för att man råkar se typ 3-4 sådana par i ett shoppingcenter.
Detta är absolut inte sant. De allra flesta kinestjejerna bryr sig otroligt mycket om längden på sina killar, och de vill väldigt gärna kunna bära högklackat utan att bli längre än killen. Så är det!


Det är relativt, precis som med det mesta. Kinestjejer som aldrig haft sex med en utlänning brukar ofta säga att de extremt rädda för en alltför stor utrustning. De som haft sex med en eller två kan variera, ifall de inte gillade det för att det gjorde ont t.ex så kommer de fortsättningsvis fortsätta vara skeptiska till en stor storlek, eller så tyckte de det var skönt och kan inte svara på varför. Däremot, kinestjejer som har haft sex med många utlänningar säger ofta att de gillar den lite större storleken. Detta kan dock bero på att dessa tjejer i överlag är mer sexuellt frisläppta och testat på utlänningar av både det större och mindre slaget.

Kul grej att veta dock: När kinesiska killar flirtar med tjejer på kinesiska dejtingsajter brukar de skriva "Hej 美女, min jj är 18 cm, vill du ML?", och ni kan ju räkna ut själva att de inte får så många Ja-svar på det.

Vet inte om du läste inlägget eller.
Jag skrev inte att så här är det.
Jag skrev att så här uppfattade JAG det, vilket i min värld betyder att det är min uppfattning, hur sen andra uppfattat saken vet jag inte och jag poängtera även detta.
Det bygger alltså inte på några vetenskapliga undersökningar.

Jag baserar min högst personliga uppfattning på nedan.
Har inte någonstans i världen stött på mer par (%sett) där mannen är kortare än i Kina.
Har aldrig nekats sexuellt umgänge när man kommit så långt att kalsongerna åker av för att apparaten vart för stor, annat än i Kina (2ggr), och något monster har jag inte mellan benen.
Jag personligen upplever att Kinesiska kvinnor är både trängre och kortare nertill än vad dess Svenska motsvarigheter, men det är min högst personliga uppfattning och inget jag kan vetenskapligt bevisa, eller i alla fall har/orkar jag inte googla det.
Självklart bryr sig människorna om längden (hur många modeller på 1,55m ser man i väst), men MIN uppfattning är att de inte är mer än någon annanstans i världen och JAG (utan statistik baserat på min högs personliga åsikt) uppfattar inte Kineserna mer komplexfyllda än andra, jag personligen tycker Svenska är mer komplexfyllda än Kineserna.
Hela Asien är fyllt med relativt korta människor och jag kan inte finna någon logiskt förklaring varför just Kineser skulle ha komplex över sin längd.
Lång o rik har jag aldrig hört i Kina däremot tjock = rik, men jag är väl för omodernÂ… men du ser, man lär sig något nytt varje dag.