2013-05-11, 16:59
Ursprungligen postat av darwar
Man blir ju verkligen osäker när man läser i kina-forumet, i en del trådar säger folk att kineserna knappt ens har sett utlänningar. Men här sägs det att det i princip är omöjligt att få jobb som engelskalärare som svensk för det finns så många amerikaner/britter/kanadicker som tar alla jobb. Finns det nån objektiv sida det går att läsa om engelskajobb i kina? Inte särskilt intresserad av att ta ett lärarjobb själv, men vill veta hur det funkar. Här säger folk som har fått jobb att "det går hur lätt som helst för svenskar". Och de som inte fått jobb att "det är omöjligt för en non native english speaker".


Jag har ingen egen erfarenhet (än) av att söka jobb i Kina som engelskalärare men av det jag hört från andra som jobbar/jobbat där borta så ska det inte vara några som helst problem att få jobb även för oss som inte är native-speakers. Vi svenskar ligger rätt bra till med tanke på att våran engelska i överlag är väldigt bra jämfört med resten av icke engelskspråkiga länder.
Men ska du söka jobb som engelska lärare så är det rekommenderat att ha nån form av TESL certifikat, helst över 120h cert.
Men som sagt jag har ingen egen erfarenhet än men kommer ge det en chans i höst iaf