2013-05-24, 13:33
Charles26
Ursprungligen postat av DrGreenthumb
Du får 40 pilsner med 20$
Att du ens jämför en massa öl med Angkor. Å andra sidan är ju Angkor inte för alla, finns folk som i sin mening tycker att botten på en ölglas är mer intressant än dessa ruiner.
Jag reste med en extremt tight budget, så tight att jag prutade en karta i Angkor från 1,50 till 0,50 i nästan 1 timme, ändå tyckte jag att de 20$ jag gav för att se Angkor var de bäst spenderade pengar jag gjort av med.
Hur känns stället falskt? Restaurering är en väldigt viktig process för att arvet skall gå vidare till andra generationer, utan dess "fula" moderna byggställningarna hade du inte sett så mycket utav Angkor.

Du borde ha åkt till de andra ruinerna (kommer ej ihåg namn) kanske 100km norr om Siem reap, där kunde du se fallfärdiga tempel mitt i djungeln utan en massa turister och byggställningar.


Jag är väl antagligen den där som hellre glor i glaset än på "gamla hus". Tyckte det var åt helvete för mycket folk där också. Västra Långgatan i gamla stan eller Drottninggatan i jultider känns som en smekning i jämförelse. Split i Kroatien och öarna utanför, Hvar och Brac tycker jag har gjort rätt där Angkor och tidigare nämnda Akropolis etc har felat genom att i största möjliga grad bara låtit byggnaderna vara vad dom är byggda för och i de fall dom har varit i behov av lite uppstöttning av modernare slag har det skett betydligt mer diskret. Ofta med hjälp av träbalkar. Känns mycket mer naturligt och den antika känslan är intakt.