Ursprungligen postat av kolingen321
Hejsan kan ni rekommendera något geusthouse i sihanoukville för omkring 100 dollar i månaden? Jag ska åka ner på slutet av sommaren. Det är väl nästan bäst att boka innan va? Gärna något geusthouse som har lite rabatter om man bor ett längre tag. Tänkte bo där i ungefär 3 månader. Någon som vet något om charlies? Ska man boka det nu tror ni ? Gärna något med fönster eller balkong då jag tänkte röka en del
Btw har hört lite historier om turister som får falska pengar när dom växlar/handlar. Är det vanligt ? Och vad för straff kan man tänka sig om man råkar ha på sig några falska pengar?
Du kommer ju komma ner under lågsäsong om du åker i slutet av sommaren. Boka absolut inte innan då, lös det på plats där du kan förhandla och se vad du får för pengarna. Finns oerhört många guesthouses i Sihanoukville som du inte kan boka på nätet.
Du kommer få ut mycket mer för pengarna om du gör det på plats.