2013-06-05, 02:15
Danne90
Ursprungligen postat av valentino46
Tjena igen !

Det blir nog bra för dig. du verkar ha fötterna på jorden och rätt inställning.

kina är oftast en mkt positiv överraskning för förstagångs resenärer till landet. finns gott om folk hemma i självgoda Sverige som tror att det är som i nordkorea eller ngt liknande.

angående din whiskey så är det inte säkert han hört talas om JD, eller iaf smakat. men skit samma, det är tanken som räknas. bara att du har en flaska sprit med dig räcker.

din tjej kommer nog vara överbeskyddande hela tiden, inte bara pga svartsjuka. de är uppfostrade så i regel. många tjejer är rädda för sin egen skugga nästan. och tar inga som helst risker eller ger sig ut på hal is. t ex är det farligt att dricka kallt om det är vinter.... oavsett om de sitter inomhus i +25 hela dagen och kvällen. det finns många fler exempel.

vill bara förvarna och jag tycker du ska stå på dig och tvinga henne utanför sin Comfort zone, om hon nu har den personligheten jag nämner. du kommer missa mkt häftiga upplevelser annars.

oavsett vilket så kommer du få en riktigt ball upplevelse iom att du inte bara ska vara i utvecklade storstäder. blir nästan avis på dig. minns första gången jag kom hit. en dag i Peking, sen direkt ut på road trip bushen i 6 dagar. vilka kickar man fick.

mvh


Hej! Tack för svaren! Det är väldigt uppskattat. Vi kommer vara i Peking i ungefär 3 dagar första gången. Sen flyger vi till Kunming och tar nattåget till Lijiang. Hon har köpt egen kupé för oss på den sträcka. Sen är vi i Lijiang 10 dagar och sen
ska vi vara i shu he i några dagar. Flyger tillbaka till Peking igen och åker till Cangzhou. Där några veckor med utflykter till Tianjin och andra städer. Kanske xi an.