Ursprungligen postat av dowhatisay
Är det näst intill omöjligt att ta sig ifrån Edinburgh med bil?
Tanken är att vi hyr en bil där och åker runt skottland helt enkelt..
Helt omöjligt är det ju inte. Men jag avråder ifrån det, då trafiksituationen i centrala Edinburgh är hemsk. Ska ni absolut hyra bil medan ni är i Edinburgh, så rekommenderar jag att ni tar bussen ut till flygplatsen och hyr en bil där och försöker undvika att köra via centrala Edinburgh. Men ska ni till Glasgow eller andra närliggande orter, så är det enklare och mer praktiskt att ta tåget. Ta Glasgow - Edinburgh till exempel, tågen går väldigt ofta och det är nog det smidigaste alternativet då ni dessutom slipper tänka på jobbig trafik, leta efter parkeringsplats och så vidare.
Det är en fördel att ha bil om man lämnar storstäderna (dvs Glasgow och Edinburgh). Beroende på vart man ska, så kan det vara smidigt att ta tåget istället för bilen till vissa närliggande platser också. Dvs platser nära Edinburgh & Glasgow. Utöver det så är bil en fördel.
Ursprungligen postat av dowhatisay
Det är ju just det jag undrar över, turisorter/attraktioner som är värda att åka till. Jag har aldrig varit i Skottland så anledningen till att jag skrev ner de du nämnt är för att de verkar vara hyffsat stora och på en rutt som tar oss runt skottland.
Ska ni bara vara borta i 3 dagar/2 övernattningar (utöver vistelsen i Edinburgh), så skulle jag planera det noga. Ni har ju redan bokat hotell för en vecka i Edinburgh. Kan ni inte satsa på dagsutflykter från staden då? I så fall kan jag komma med olika tips, beroende på vad ni är intresserade av.