Ursprungligen postat av Roy666
Tror lite som du.
Normalt är att de åker iväg och jobbar som ``ex manager på ett Hotel`` (vanlig ursäkt, men något åt det hållet) på en ort långt bort från familj o vänners vakande ögon.
De återvänder efter några år rätt välbärgade.
Lite av dubbelmoralen i landet, de flesta kan räkna ut att man inte kan skramla ihop till bil, hus m.m. med det jobbet, men alla blundar och de lever lyckliga i alla sina dagar.
Dottern som skickar hem pengar till familjen har fått en befordran på hotellet i Donguan hmmm..
Jag tog upp detta på en middag med några kinesiska vänner för ett tag sen och det var den syn dem gav mig att det var inga problem att få dem att hitta en man. Mina vänner kunde inte riktigt förstå min syn att prostituerade inte skulle kunna hitta någon man p.g.a. sitt jobb. Det är ju andra normer där på något vis är inte kineser lika dömande av prostituerade som vi är här i väst... De sa även att prostituerade behövde inte ljuga att de inte jobbat som det utan var uppriktiga med sitt. Något mina vänner tillade var att dessa tjejer oftast inte fick det bästa killarna såklart förutom dem som gifter sig med någon rik torsk som dumpar sin fru.
Jag känner själv en brud som prövade jobba som prostituerad för en dag. Det var inget för henne. En helt vanlig tjej men ville tjäna lite extra pengar. Finns nog väldigt väldigt mycke tjejer som prostituerar sig ibland i Kina.