2013-06-23, 02:29
Ursprungligen postat av Bam.Bam
Härligt att så många här i tråden verkar ha koll!

Vi är två tjejer som drar till Vegas i sommar. Stannar måndag-onsdag och vore grymt om nån kunde tipsa om hotell med följande kriterier:

- Hyfsat ungt klientel: 25-40 typ (fattar ju dock att det finns folk som är +/-, men slipper gärna ställen med uteslutande Floridapensionärer)
- Gärna poolområde, men ingen jävla partypool, pallar inte tuttbrudar och broilerkillar som försöker para sig, vill bara kunna softa och vila bort bakfyllan
- Gärna gym
- Kasino
- Parkeringsgarage
- Hyfsat i smeten
- INGA vägglöss :'(
- Gärna hyfsat nära nån bra klubb (bra för mig = inte en massa skabbiga brudar i strippershoes och deras manliga motsvaigheter/fans)

Har tidigare bott på Stratosphere, tyckte det var bra value för priset och brydde mig inte så mycket om att det var lite off, har inga problem med att gå, men vill gärna testa ett nytt ställe. Skiter i om rummen är lyxiga eller inte, bara de är fräscha. Är också svag för en viss kitsch/Vegasfaktor, men inte nödvändigt.

Utifrån detta, hur skulle ni ratea:

MGM Grand

Ceasars palace

Mandalay

Mirage

Paris Las Vegas

New York New York

Tropicana

Monte Carlo

Treasure Island

Flamingo

Excalibur

Ser fram emot svar från Vegasproffsen här .



Det är omöjligt att hitta ett hotell i LV med en åldersprofil. Till och med lilla Stratosphere har 2427 rum. Mandalay bay har 3309 rum, Venetian 4000 rum. Det är mindre städer och mer diversifierade p.g.a. ekonomiskt utrymme. Bor man på Wynn så har man antagligen mer pengar än om man bor på Luxor. Eftersom man antagligen tjänar mer pengar om man är äldre så är det mer sannolikt att det är äldre på Wynn. Samtidigt finns det ju massor med äldre som har låg inkomst som bor på billigare hotell. Det är alltså omöjligt med en åldersprofil.

Jag tyckte nog att det var ganska mycket äldre på Wynn jämfört med TI och Venetian. Mandalay Bay ganska mixat men ett störtskönt poolområde. Kändes lite som Mallorca.

Bästa tipset här är att ta ett boende som är prisvärt, oavsett hotell. vegas.com och andra sajter brukar ha bra dealer. Eftersom du har bott Stratosphere så vet du ju att det ändå är taxi som gäller. Taxi är billigt och det spelar inte så stor roll var man bor. Få promenerar från Mandalay Bay till Venetian.

Luxor har fått en del varningar om dåligt städning och att det är allmänt sunkigt. Kolla tripadvisor.com innan du bokar ett hotell.