Ursprungligen postat av SvetsarnW
Om du hade kollat några gånger på dom bilarna och priserna då var det dubbla, så hamnar vi ju ungefär där som resebyrån hittade våra priser. Kikade på Avis och dom verkade ha rätt okey priser jämfört med Hertz som låg bra mycket högre. Ska ta en kik på ebilhyra som ni nämner och se vad jag kan få fram för priser.
Ah jag ser verkligen fram emot den! Jag plockar inte ut någon semester i år.. Det suger ju just nu men går lite lättare när man tänker på vad man har framför sig.
Fan gött för dig som ska åka redan så snart då! Är det du själv eller med polare, flickvän?
Jag tar med mig dina rekommendationer och tackar ödmjukast!
Har fortfarande inte fått något svar angående mina rednecks drömmar, haha.
Vad tror ni? Finns dom eller? Eller är det bara på film?
Vill verkligen hamna på en feting fest med massa hillbillys,rednecks whatever.. fullt av moonshine och skjutvapen, living the american dream!

Någon sanning lär det ju finnas bakom filmerna? haha
Nu menade jag dubbla priset mot en Cadillac DTS som vi brukar hyra, men den kostar iofs nästan samma som en Chrysler 200... Nackdelen är att det nästan bara är Hertz, Avis som har lite roligare bilar och dom är nästan lite dyrare över lag än National och Alamo som vi brukar hyra från.
Visst finns "Rednecks"!
Men hur man blir polare med sånna vet jag inte... dom är väl som vanliga människor fast lite mer annorlunda!?

Leta upp någon Honky Tonk Bar/restaurang och häng där ett tag så lär du nog stöta på en och annan. Då vi kört genom centrala delen av kontinenten (runt Oklahoma) så träffar man på riktiga rednecks oavsett man vill det eller inte.
Titta gärna in i byhålan Erick Oklahoma (kallar sig för "The redneck capital of the world", men det får man nog ta med en liten nypa salt), ligger efter RT66.
Leta även upp en "gun range" om du vill träffa på galna jänkare som älskar stora vapen. Det tänkte jag försöka göra nu när vi kör genom Texas. Var på en sån i Las Vegas, men där var det bara dyrt och riktade sig enbart till rika turister som aldrig rört ett vapen tidigare i sitt liv kändes det som.
Letar du "fetingfester" så bör du pricka in en storhelg som t.ex. 4th of July. Leta efter olika festivaler etc. Dom brukar dugga tätt under semesterperioden. Har själv aldrig lyckats pricka in en sådan, men är jävligt sugen att åka dit någon 4th of Juli!
Är du i södern så MÅSTE man försöka pricka in en Nascar tävling eller NFL-match! Då brukar dom ha "tailgate partys" på parkeringen innan matchen/racet. Man sitter i bakluckan/flaket, dricker öl och umgås med andra "Rednecks" som älskar bilar/fotboll och öl!