2013-08-02, 23:44
Ursprungligen postat av jontewut
Hoppas jag kan hjälpa till, men just nu är jag själv lite desperat efter hjälp också : D

Dom ville ha ner mig dit så fort som möjligt, gärna inom 2 veckor eftersom de ville att de nya klasserna skulle börja så tidigt som möjligt. Skulle dock få en månads training period eftersom jag inte har någon erfarenhet.

Jag har stött på det på flera ställen, men det blev extra klart när jag pratade med någon tjej från FindWorkAbroad.com över skype och hon gjorde det klart att det skulle vara omöjligt för mig att jobba som engelskalärare på ett Z-visum eftersom jag inte var en native-speaker. Även att det skulle vara svårt att hitta jobb i tier 1 städer hon skickade massa förslag i mycket mindre städer och dom kunde inte heller ge ut Z-visum.


Ja jag ska ju inte svära på något eftersom jag inte själv har full koll. Men du kanske kan köpa dig ett F-visa i Hong Kong på någon agentur där? Att söka från Sverige tror jag blir väldans svårt dock :/