Ursprungligen postat av Danne90
Jag och min tjej har aldrig pratat om hemgift och jag tror inte att jag hade gått med på det ändå. Inte för att hon inte är värd pengarna utan tvärtom för att jag tycker att hon är mycket mer värd än någon hemgift.
Jag vill inte "köpa" min tjej men samtidigt om hennes föräldrar hade behövt pengar så hade jag skickat. Min tjejs föräldrar verkar klara sig rätt bra så de är lugnt.
Detta ar en del av den kinesiska kulturen och om en tjej gifter sig med en utlanning so tar hon for givet att utlanningen ifraga inte behover gora nagot av allt det dara som tillhor deras kultur med hemgift o.s.v. Da vi utlanningar inte ar en del av deras kultur.
Om det ar de hon ar ute efter so gifter hon sig inte med en utlanning eller ar ens intresserad av en utlanning utan hittar en kines istallet.
Jag har da aldrig blivit tvingad av nagon i min omgivning har po att andra mig for att passa in mer i det kinesiska samhallet. Eller jo nar det ska drickas baijiu men annars nej.