Ursprungligen postat av leenie
Vi ar manga som kort den klassiska routen....
Jag skulle definitivt kora pa bil. Mycket mycket storre frihet att stanna precis var ni vill - hur lange ni vill och ocksa bra for att gora utflykter med. Jag menar, bussen stannar kanske i xxx - men hur tar ni er till den fantastiska nationalparken med vattenfall som ligger 45 km utanfor stan?
Men jag skulle skippa att kopa bil och istallet hyra. Finns massor av hyrfirmor, Wicked Vans ar val den klassiska sedan finns det Juicy och Britz och sakart massa andra som jag glomt namnet pa. Googla runt lite, de flesta ar typ vans som ni dessutom kan sova i om ni inte vill bo pa hotell / hostel hela tiden.
var lite inne på detta. men hyra under en längre period verkar bli ganska dyrt. köp och sälj bör man spara mer pengar på om man inte är dum i huvudet och stressa igenom det.
dock jävligt skönt att slippa det ansvaret och klabbet.
Men kanske blir buss med greyhound eller liknande. sen hyra bil över ett par dagar om jag nu skulle vilja ta mig en bit utanför städerna eller liknande. det bör väll vara ganska lätt att ordna på de ställena där det är värt att resa en bit utanför?