2013-10-01, 19:40
takeitchill
Ursprungligen postat av MasterBait
Det är också extremt många killar som blir lurade av tjejer som bara vill flytta utomlands. Det är också extremt många västerländska killar som gör slut med kinesiska tjejer när deras föräldrar kräver stora summor pengar eller en hel lägenhet skriven på hennes namn för att deras flicka ska få gifta sig.


Hur vanligt är det egentligen med tjejer som vill flytta utomlands i Kina? Jag har då träffat på få tjejer som jag har dejtat som vill flytta från Kina, visst klagas det på luften, matsäkerhet samt på alla kineser i städerna som inte kan bete sig men fortfarande vill ingen lämna Kina för att flytta till väst.

Ofta har de fått höra historier från sina vänner som bott utomlands och säger hur hemskt det är, ingen service, "går man ut på kvällen är inte en människa ute på gatorna", "allt är dött överallt", "ingen streetfood", "osäkert, hög kriminalitet" samt att kineser inte blir lika bra behandlade men listan kan göras lång av vad man fått höra från kineser som bott utomlands. För många så betyder inte utomlands grönare gräs.

Hade en kinesisk tjej kompis som bodde i Helsingfors över en termin, hon sa att hon aldrig mer kommer sätta sin fot där och hur tråkigt det är att bo utanför Kina men att det var lärorikt att ha bott i ett annat land sa hon.