Du betalar dock fortfarande runt 20% i federal skatt, så det är fortfarande skatt på inkomst, bara inte till delstaten. När jag bodde i Boston låg skatten där på 3,75% om jag minns rätt, så 20% i Texas och 23,75% i Massachussetts... Men det gör ju lite skillnad, nästan 4 dollar per hundralapp.
Jag bor i Ft Worth (är dock på gång att flytta till Dallas). Jag trivs bra här, det enda är att klimatet inte är lika varierat som i New England. De har två årstider, "varmt" och "hett". :-) Nåja, det är inte så farligt. I går kom en kallfront in och temperaturen gick ner till 15 grader, från de 25-30 grader vi hade förra veckan. Större delen av året ligger temperaturen runt 25 grader, juni till augusti ligger det runt 40 grader, och i december-februari kan det gå ner mot noll ibland.
Jag kan inte direkt jämföra med Kalifornien, har bara varit där ett par gånger på jobb. Men Boston/New England kan jag jämföra med.
Texas är betydligt vänligare och öppnare. I Boston är folk smygrasister, medan de som är rasister i texas inte hymlar lika mycket om det. Texas har en högre andel "rednecks", av förklarliga skäl, så du har fler som man kan karatärisera som "obildade". Betyder inte nödvändigtvis att de är dumma. Men när jag gjorde lumpen hade vi ett par killar från Sala och Västerfärnebo, i USA hade de helt klart räknats som "rednecks"... Mecka bil och dricka bärs på helgerna... Inget fel med det, de var ena jävlar på att fixa bilar. :-)
Jag känner ett antal personer här som inte har nåt emot att ta en joint ibland, i min umgängeskrets är det helt accepterat. Jag gör det inte själv, men om folk sköter sina jobb, och inte gör det runt min son, så har jag inga invändningar. Jag har känslan av att det inte är någon stor grej att röka en joint här i Texas.
Som vit/svensk invandrare kommer du inte ha några problem. Du kommer bli välkomnad med öppna armar, och tjejerna kommer klänga på dig på krogen när de hör din brytning. Räkna med att få frågan ett par gånger per kväll varifrån du kommer. Du behöver inte ens se ut som Brad Pitt för att få tjejer. Jag var 34 när jag skilde mig från min amerikanska fru för 10 år sedan, och sedan dess har det inte varit några som helst problem att hitta villiga, snygga (och i många fall unga) tjejer, trots att jag helt klart väger några tiotal kilo för mycket.
Min nuvarande flickvän är 35 och fram tills nyligen hade jag en 25 åring och en 27-årig gift tjej som tiggde om att få komma över regelbundet. Så jag kan lova att du kommer bli poppis här. :-)
I Boston var tjejerna betydligt bitchigare och högfärdiga, trots att de var rejält mycket fulare.
Berättar gärna mer, kom med specifika frågor så blir det lättare för mig.