2006-07-20, 21:54
AlwaysBanned
Ursprungligen postat av Tafkaf
Aiolos och Haye tack för en skitbra tråd. Jag börjar själv bli sugen på att dra.

Hur är det med hälsa och hygien därborta. Vilka sjukdomar ska man vacinera sig mot? Finns det t.ex. Malaria?(man kan inte vacinera mot just det)

Tja folk rengör röven med handen efter toalett besök! Men dom är ändåfruktansvärt mkt renligare än oss, duschar gör man minst två ggr per dag och gärna tre, fyra.
Malaria finnes och det kan vara bra att vaccinera om du tål vaccinet. Gula febern och Hepatit A är annars något som rekomenderas om jag inte missminer mig.

Hur är det med ohyra innomhus? Det brukar vara ett stort problem i varma länder. På nätterna kan det krypa upp kackerlackor ur avlopp och dyligt men detta hålls efter med kemikalier. Myror kommer att bli dina polare oavsett om du sitter i en båt eller på 24e våningen, om du tappar käk på golvet så kommer dom omedelbart. Annars e de lugnt, jag har fått in en skorpion men det hör verkligen till ovanligheterna.

Kan man komma ut på "landet" och se djur och natur? Visst kan du det hyr en moppe för den närliggande naturen och en bil för dom längre färdena. Buss och flyg funkar oxå om du vill längre sträckor.

Dett är ju ett katolskt land. Kan man ha ONS och lösare relationer med tjejer utan att deras familj går i taket?
Ingen fara alls, dom enda tjejerna som du kommer att ha någon som helst kontakt med är dom absolut fattigaste( även om dom råkar vara absolut snyggast klädda) Dessa kan du i princip göra vad du vill med och deras familjer som bor i skokartonger kommer att bli superglada över dom små pengarna hon skickar hem efter att ha varit med dig. Så ingen fara på taket men besök gärna inte familjen för då får du en skev bild av din 10 poängs brud.

Är det 220volt/50 perioder växelström där (t.ex. USA har 110/60)?
Kan inte svara för Filippinerna men i Thailand e de 220 som gäller så inga problem.

Är TVn PAL (Euro) eller NTSC (US) standard?
Inte en aning men dom har ingen text tv men UBC e alltid bra!!! Bra kanaler!

Ber om ursäkt ifall jag missat svaret på nån av dessa frågor tidigare i tråden.



Sorry om jag svarade lite utlands frågor!!