2013-12-02, 13:43
Ursprungligen postat av Marron
Hej. Det stämmer att Cartagena är dyrt i förhållande till övriga Colombia, dessutom fullt av jobbiga försäljare. Ett besök på några dar är det dock värt då det finns mycket att se.
En generaliserad prislista kan se ut så här;

Lunch 20-40 Kr.
Middag 40-100 Kr
Flaska chilenskt vin på rest. 80-120 Kr. (Kan finnas billigare husets vin)
Cocktail 40-50 Kr. (finns ställen med happy hour som ger 2 för priset av en)
Öl 6-15 Kr.
Spanskakurs Vet ej exakt men det ska nog kunna ordnas hyfsat billigt, har bekanta som sysslar med det, kan höra mig för och posta dig.
Färsk lokal mat är billigt i super mercados, konserver och naturligtvis importerade ostar, chorizo, etc är dyrare än i Sverige.
Har även en kontakt som hyr ut lägenheter i Santa Marta trakten i bra område. Ska ni hyra månadsvis så får ni nog vänta till runt den 20-25 januari då det fortfarande är högsäsong och lägenheter i turistområden hyrs ut per dag. Kan posta dig ett telefonnummer men det är bara spanska som gäller.
Har ni segelbåt så finns det ju numera även en marina i Santa Marta.


Är helt ny här så hoppas att jag gör rätt när jag citerar. Tack så mycket för bra info Marron. Bor du själv i Colombia eller? Måste tyvärr medge att spanskan inte är i närheten av bra. Vi kommer att vara borta från Sverige fram till maj/juni och vi arbetar med en onlinebusiness som tar jäkligt mycket tid. Med andra ord har vi inte hunnit att verkligen sätta in oss i spanskan. Det vore lysande att få privatvisning i hemmet några timmar i veckan.

Det verkar som att prisnivån ändå är något lägre än här i Costa Rica. Kan säga att vi är i Nosara (nordvästra stilla havs-kusten) just nu. Jäkligt trevligt ställe utan stora hotellkomplex mm, och framförallt bra surfning. Här är det få människor på stränderna och man slipper definitivt jobbiga försäljare. Vi vill ändå ta oss vidare för att se mer än lilla Costa Rica och vi letar efter något ställe där det händer lite mer. Optimalt är att hamna på en plats där det finns både gott om turister (inte så att det svämmar över), såväl internationella som inhemska, och närhet till havet med ok surfning. Sen vill vi ju att det händer saker också. Bra restauranger, uteställen mm. Cartagena kanske är en för stor stad (ev för dyr) där man inte vill bo i mer än en vecka? Jäkligt svårt det här. Eventuellt dumt att boka upp något längre boende i en månad i Cartagena om det skulle vara så att man inte alls gillar det.

Kan säga att vi inte har en egen segelbåt men vi anländer till Cartagena den 21 januari.

Anser du att Santa Marta är trevligare? Finns det andra städer/platser längs karibiska kusten som man ska satsa på istället? Allt detta utifrån ett perspektiv då vi ska bo på platsen en längre tid.

Vore grymt om du postade ett telefonnummer/mailadress till boendekontakt. Vi har folk här som talar flytande spanska. Så det går alltid att lösa.

Hälsningar,
C