Ursprungligen postat av workinman
Vad menar du?
Du menar svaret på en tidigare oställd fråga kvarstår.
Var första gången jag var där, kring 2007-8, inte jätte off the beaten track någonstans på vägen upp mot siam reap. Var väl en 12-13 år.
Är inte ensam om att sett det, en dåvarande vän som var på cross-tur till de mer svåråtkomliga delarna hade tagit ett oerhört snyggt foto på en riktigt ung unge med en ak i knät, 7-9 år gammal.
En andra vän, som var där tidigare än mig reste runt bland gräs-plantagen. Där var det gott om AK:s.
Du har varit några månader i landet i turistorterna. Jag säger igen, du kan inte basera din bild av landet på det lilla. Eller i vart fall inte misstro folk som varit i dessa delar för att du själv varit i de mer kontrollerade turisttäta delarna.
Kambodja är ett land med en oerhört våldsam nutidshistoria, det finns mänger med vapen, är väldigt korrupt, väldigt fattigt, och 50% av befolkningen är under 25 år. Har svårt att förstå att du tycker det är så osannolikt att det finns barn som bär vapen? Blir du även förvånad när jag skriver att det också finns barnarbetare och barnprostitution i landet? Det finns det nämligen, barnarbetare ser man till och med i Sville - men det är ju vid en fin strand så då gör det ju inte så mycket? Det är så läget blir, de måste jobba för att få mat - vissa jobb innebär att bära vapen, inte minst för att vakta sina ägodelar, grödor, och boskap i brist på övrig säkerhet.
Jag tror dig men vi pratar ju ändå ett par år tillbaka nu ?`
Vad är det som säger att jag enbart rest i pp och shv ?
Resterande historia har jag tack och lov koll på vilket skulle vara ganska tragiskt annars om jag ej visste.
Låter tråden ligga för dom som har frågor om det huvudsakliga ämnet nu !
tack