2014-02-06, 14:46
svampen211
Ursprungligen postat av Motobike
Du kan bo från fyra dollar natten i dorm. Billigaste enkelrum jag såg kostade 5 dollar. Planerar du att stanna en månad eller så brukar det vara möjligt att få ner priset per natt ordentligt bara man förhandlar lite i förväg. Ett bra mål mat får du för två dollar, öl kostar oftast runt en dollar på barerna.
Frågan är ju vad du planerar att göra. Om du vill träffa massa kvinnor lär det bli ganska dyrt ganska fort, så länge det inte är vanliga tjejer. Något som för övrigt inte är omöjligt. Det är inte lika konservativt som man ibland kan få för sig.
19 lax räcker lätt ett bra tag bara du är sparsam. Kan räcka ett halvår eller mer bara du står ut med kasst boende och ett enformigt leverne. Bästa sättet att undvika slöseri är att undvika barerna.
Finns betydligt bättre ställen att stanna en månad på. Ta saigon. Boende är något dyrare men allt annat i stort sett billigare. Trevligare stad med. Phnom Penh har egentligen bara två turistattraktioner och det är killing fields och prostituerade.


Ja kan stå ut me billigt skit boend. Ska försöka leva så billigt ja kan har c 9000kr att spendera där nere. Då räknar jag 10000kr för biljett hem. 6 månader låter helt galet bra om man skulle kunna stanna den tiden Vill va borta så länge jag kan. Ska försöka inte slösa på droger. Så saigon är bättre, hade faktiskt tänkt åka till Vietnam, men börjar i Kambodja. Är det svårt att få visum så man kan stanna längre än en månad?

Får försöka knulla vanliga vägen men de kanske blir någon hora om de inte kostar för mycket.