2014-02-09, 18:52
expectWhat
Ursprungligen postat av kinkykitty
Jag bor ca 12 mil från Oslo så jag har egen lägenhet och jag klarar mig väldigt bra på den lönen jag får. I Oslo är hyrorna mycket högre än här så där lönar det sig nog bäst att bo samman med någon. Det är något jag inte är intresserad av så jag håller mig undan Oslo och de större städerna.

Jag förstår din orsak till att åka i väg jag tänkte väldigt lika när jag först flyttade i väg. Det var det bästa jag gjort! 15 år senare så har jag inte flyttat tillbaka till Sverige och har inga planer om det heller. Bosatte mig nära i stället
Vill du på fiskebåt så måste du nog kolla kust städerna för det och även nord norge. Sitt en stund och kolla runt på nätet och använd google. Sen kan du se på nav.no och finn.no (finns även bostäder på finn så du kan kolla hyror) där dom annonserar jobb. Sök på jobb och se vilket intresse du får av arbetsgivare.
Jag har ingen aning om vilka inriktningar på usk som kan tjäna bättre tyvärr.


Nej men blir att plugga till undersköterska ett år efter jag pluggar upp mina betyg sen leta jobb i Norge under slutet av min undersköterskautblidning. Sen reser jag dit och börjar jobba så snabbt som möjligt. Borde jag kanske jobba ett litet tag i Sverige innan jag åker för boende en månad + deposition?

Gör nog så att jag hittar nattjobb inom vården för att köra truck på dagarna. Big money.

mvh