2014-02-09, 19:14
Rytve
Ursprungligen postat av ChaosInc
Aaah, härligt!

Vad gäller bostad vet jag inte riktigt. Det diskuteras både lägenhet och hotell, men det är inte riktigt bestämt än. Arbetsplatsen däremot är strax norr om Jumeirah Public Beach.

Bil vet jag inte om jag är så sugen på. Företaget står för det om man vill, men det känns lite olustigt att köra bil i den staden när man inte ens har någon större erfarenhet av Sveriges större städer.


Deras trafik är rätt galen. Dom kör väldigt aggressivt med hög trafikrytm och dessutom är vägnätet väldigt stort.
Man ska nog "övningsköra" i staden på tider när det är lite mindre bilar ute. En sak som är säker är att man får använda sina speglar i bilen hela tiden för att inte krocka.
Vi körde bil från Dubai Mall ner till Dubai Marina i fredagskväll och det var nog den mest svettiga körning jag någonsin gjort.