Ursprungligen postat av UlkMulken
Funderar på familjeresa till Frankrike. Funderar på Normandie p.g.a. mitt eget historiska intresse, förhoppningar om bra badstränder och att kunna göra en dagstur till Disneyland i Paris.
*Är detta en görbar kombination?
*Vilken strand rekommenderas som badstrand (för att den är en bra strand, ligger nära Paris och har många historiska mål i närheten)?
Obs. Jag är historisk allätare, inte bara intresserad av WW2.
Egentligen passar inte Disneyland så bra för en dagstur från Normandie eftersom det ligger öster om Paris. Du tvingas passera motorvägen runt staden två gånger och det kan ta tid. Mitt råd är att du tar Disneyland först när du kommer från Sverige. Därefter själva staden Paris och sedan ut till Normandie. Stränder finns det gott om men vädret är som det är i Normandie och tidvattnet är en upplevelse.