2014-03-08, 17:13
tardumej?
Ursprungligen postat av Busstation
Via en sökmotor, exempelvis http://www.momondo.se/.

Hittade flyg i Maj med Ryanair för 1100 kronor ToR. Går säkert att hitta ännu billigare om man letar runt lite bland datumen.

Var tvungen att googla för att se var området låg då jag inte kände igen namnet. Du är medveten om att det ligger cirka 30 minuter utanför stadskärnan i Rom? Du kommer vara tvungen att transportera dig med buss/taxi när du ska in och ut från stan, men du har istället nära till stranden så det beror på vad du prioriterar. Har aldrig varit på just det stället så kan inte hjälpa dig mer än så tyvärr.

Det finns oändligt med turistmål så länge du har intresset uppe. Finns minst sagt mängder med typiska turist attraktioner i hela Rom. Ett tips kan vara att gå in på tripadvisor och kolla runt lite på sevärdheterna. Ni kan hitta lite mer dolda saker som inte alla turister känner till som kan vara intressanta.



Kanske får iofs skylla mig själv, men jag har lite svårt med ryan air och deras flygplan... 1100 + förstås bagageavgift då. Tack iaf, ska kolla på momondo!

Jag tänker vi ska kolla coloseum, sixtinska, spanska trappan etc. Men jag det är alltid kul och få lite speciella tips, eller att undvika något.
Ursprungligen postat av Zigga
Hotel Dei Consoli Via Varrone ligger i Vatikanstaten i hjärtat av Rom.Musei Vaticani och Sixtinska kapellet på gångavstånd, ej strandnära alls. Både buss och tunnelbana nära för transport till Centro storico . Fin shopping där hotellet ligger.


Ja precis! Jag förstod det låg i närheten av sixtinska. fin shopping som i dyr?