2014-05-07, 13:33
Ursprungligen postat av DiscopussyHunter

En tumregel för att leva billigare där nere tycker jag är att innan man betalar för något, omvandla priset till SEK och sedan multiplicera summan med 4, om man då hade kunnat betala den summan för varan / tjänsten i Sverige, då kan man köpa det och samtidigt hålla en hyfsat låg månadskostnad.

Anländer till Cambodia någongång i mitten/slutet på Juni beroende på när jag hittar billigast flyg från TH. Sover alltid med ett par tre små kramdjur så jag hoppas att den Kambodjanska tullen inte tolkar det på fel sätt om de kollar mig..


Nu var det 4 år sedan jag var i Asien, så jag inte inte helt up-to-date med matpriserna idag. Men som jag skrev tidigare kommer jag också lämna Sverige i höst och slå mig ner i Asien istället.

Men... Ang. min feting Disco, hur tänkte du där?

Enkelt exempel:
Om en tallrik streetfood, säg Pad Thai, kostar 60 bath. Menar du då att du skulle tänka: 60THB = 60SEK x 4 = 240SEK? Skulle du betala det priset för en tallrik Pad Thai hemma i Sverige?! I staden jag bor i kostar en Pad Thai 87:- Jag hoppas du menade dividera, inte multiplicera...


Kramdjur = brass knuckles?
Jag skulle inte riskera att bli stoppad med vapen i tullen. Bättre att köpa det på plats. Tänker själv köpa en expander där nere, aldrig att jag skulle ta med mig min ner.
Visserligen, blir du tagen kan du säkerligen muta dig ur situationen som vanligt, men för dom pengarna hade du kunna köpa dom på plats istället och slippa strulet med de korrupta poliserna.

3 st..? Har du tre armar? Eller två händer på en arm..? Isof bjuder jag på pilsner i utbyte mot att du visar mig din smärre missbildning i höst! Eller du kanske är en ninja och har den tredje på tårna?!