Ursprungligen postat av MickelMan
Men vad fyller man i på ESTA-ansökan då?
De vill ju gärna ha en adress där jag skall sova/bo.
Bara 17 dagar kvar tills jag påbörjar min 3 veckor långa semester, börjar bli smått nervig men hoppas givetvis att allt går bra, funderar seriöst på om man skall skita i att ta med sig en större resväska och försöka få ner det mesta i handbagaget. Är nästan helt 100 på att mitt bagage kommer att slarvas bort då jag både byter i England samt har ett långt byte i Miami (21 timmar)
Någon som vet om ens bagage kommer flyga direkt till Bahamas eller om jag får hämta ut detta i Miami?
Har för övrigt en annan fråga, är det långt mellan Miamis flygplats och självaste staden? Ligger Miami beach närma staden eller ligger det långt bort?
Som sagts är uppgiften frivillig i ESTA, Du kan skriva Transit om Du vill, det ska Du även skriva på tulldeklarationen.
Har Du inte gjort ESTA-ansökan 2 veckor innan avresa så lägg på ett kol, får Du inte resa på ESTA måste Du ansöka om visum och det tar betydligt längre tid.
Du får hämta ut och lämna in väskan i Miami.
Flygplatsen ligger i Miami men menar Du till Downtown så är det ca. 6km, till Miami Beach ca. 4km ytterligare. Har Du ingen karta?
https://www.google.se/maps/place/Miami,+Florida/