2014-05-17, 01:19
christery
Ursprungligen postat av Flashcash
Det är lätt att tro allt blir så mycket bättre när man flyttat. Efter några år är det lätt att se fördelarna med ett av världens bästa välfärdssystem. Det gäller bara att uppleva motsatsen en längre tid, sedan kommer ju andra problem men tiden men måste nog tyvärr upplevas.

Är du sedan värdelös på tjejer och förhållanden i Sverige lär du garanterat vara likadan här. Ett dopp är ett dopp och inget att snacka om men det finns ju många fallgropar om man inte har känslan för det där med partners.


Så sant, man ska nog åka ner med öppna ögon.

Jag flytt int, om jag inte har en stadig inkomst från europa nånstans. Tjejerna ser det mer som en ekonomisk transaktion (även när det börjar bli mer än bara LS enligt mig).

Men visst, kul att dra ner nåt år. Bränn inte broarna bara, för det kan vara skönt att komma hem när det gått åt h*vete - vilket det lär göra om man tror att det är som på semestern.

Är inte långtidare, men från -95 till sista redan som landade i apri (började i januari) så kan jag väl säga att "ta med pengar, nåt annat lyssnar dom inte på".

Och vad som händer när pengarna är slut får du klura ut själv.